На сьогоднішній день ключовою розробкою інженерного центру є унікальні за своїми властивостями нагрівальні елементи, вироблені шляхом нанесення резистивної і діелектричної паст на професійному обладнанні для трафаретного друку від кращих світових виробників. Нагрівальні елементи, вироблені цим шляхом, називаються товстоплівковими нагрівальними елементами, оскільки нагрівальний шар утворює плівку на поверхні підкладки. В якості підкладки може бути використана як нержавіюча сталь, так і кераміка.

    Технологія товстоплівкових нагрівальних елементів була винайдена кілька десятиліть тому, але не знайшла широкого застосування через високу собівартість. Причина в тому, що терморезистивні пасти провідних світових виробників (“DuPont”, “ESL Electroscience”, “Heraeus”, “Tanaka”) мають у своєму складі дорогоцінні матеріали: срібло, паладій, рутеній, золото і т. д. Особливість нагрівальних елементів розробки ІЦ “Сушка” полягає в тому, що для них був розроблений унікальний склад паст, в який не входять дорогоцінні матеріали. Саме це дозволило застосувати ефективну, але раніше занадто дорогу технологію для промислових і побутових потреб.

Товстоплівкові нагрівальні елементи (ТНЕ) мають ряд технічних переваг над застарілою технологією трубчастих електронагрівачів (так званими Тенами):

 • Конструктив ТНЕ дозволяє більш ефективно перетворювати електроенергію в теплову за рахунок спрямованої тепловіддачі, уникаючи рясного розсіювання тепла.
 • Форм-фактор ТНЕ дозволяє знайти оптимальні методи монтажу в приладі, завдяки чому суттєво збільшується площа теплообміну.
 • Збільшення площі теплознімання дозволяє знизити температуру розжарення нагрівача, що істотно збільшує термін його експлуатації. Так тестування нагрівальних елементів в ряді теплових приладів, та практика їх довгочасного використання, показали їх високу надійність. Так, промислові електричні конфорки працюють без виходу з ладу вже більше 5-ти років (біля 12000 годин), в той час, як термін служби ТЕНів в стандартних чавунних конфорках зазвичай сягає не більше 2-3 тисячі годин.
 • ТНЕ мають позисторний ефект. Тобто при нагріванні ТНЕ їх опір змінюється і разом з ним знижується споживана потужність. Завдяки цьому ТНЕ захищені від перегріву.
 • ТНЕ випромінюють довгохвильовій інфрачервоний потік, який максимально відповідає фізіології людини. Таким чином, ІЧ випромінювання від нагрівачів не справляє негативного впливу на організм.
 • ІЧ випромінювання ТНЕ служить основою для впровадження так званих «пасивних нагрівальних елементів», завдяки яким суттєво збільшується площа тепловіддачі, що підвищує ефективність роботи нагрівачів.
 • Технічні параметри нагрівальних елементів (напруга живлення, потужність, робоча температура) можна змінювати в широких діапазонах без зміни конструкції нагрівача, лише шляхом зміни номіналу резистивної пасти. На одній підкладці можна створювати декілька компактних електричних ланцюгів з різними технічними параметрами.
 • Нагрівачі забезпечують рівномірний нагрів по всій площі теплоприймача, за рахунок оптимізації топології малюнка резистора.
 • Нагрівачі володіють здатністю інтенсивного, направленого теплового (інфрачервоного) випромінювання, що дозволяє створювати ефективні, компактні, мобільні, теплові регістри, калорифери, конвектори, сушилки, теплові пушки, теплові завіси, тепловентилятори, інфрачервоні теплові обігрівачі.
 • Пряма передача тепла від нагрівальної плівки до підкладки теплоприймача являє собою дуже низьку теплову інерційність конструкції, що забезпечує швидкий вихід нагрівального елемента на робочу температуру. Дана особливість нагрівачів відкриває нові можливості для їх спеціального використання.

Структура товстоплівкових нагрівальних елементів розробки ІЦ “Сушка”:

 1. Плівкова доріжка з резистивної пасти типу ОТР. Питомий поверхневий опір плівки 0,05-50 Ом/см2, температурний коефіцієнт опору (ТКС) — позитивний.
 2. Контактна паста типу ПК. Питомий поверхневий опір 0,01-0,050 Ом/см2, міцність зчеплення з основою не менш 50 кг/см2.
 3. Діелектрична паста типу ПД-2. Опір ізоляційного шару не менше 50 Мом. При товщині 150 мкм напруга пробою не менш 1250 Ст.
 4. Металева підкладка типу 04Х17, 08Х17, 20Х1З, 15Х25Т або керамічна підкладка типу ВК-94, ВК-96.

 

 

Характеристики токопровідних паст розробки ІЦ «Сушка»:

 • Адгезія до металевих та керамічних основ не менше 50 кг/см2;
 • Мінімальна ширина ліній 250 мкм;
 • Мінімальна відстань між лініями 300 мкм;
 • ТКС 10-6/ ºС  +40 …+2000;
 • Максимальна потужність розсіювання 50 Вт/см2;
 • Робочий діапазон температур:   -60 … +650ºС;
 • Робочий струм  1,5 – 750 В   AC DC.

Галузі застосування

 1. Харчова промисловість:
 • кухонні електричні промислові і побутові плити (конфорки) для пунктів громадського харчування, для домашнього користування;
 • жарочні духові пекарські електричні шафи, електричні печі для піци, електричні варочні баки, котли для варіння фаршу), водонагрівачі для кип’ятіння води, марміти (лінії роздачі їжі з підігрівом), жарочні поверхні (електричні сковороди великого діаметру до 740 мм), електричні грилі, фритюрниці (для варіння пиріжків, картоплі, чебуреків), тостери, електричні вафельниці.

2. Комунальне господарство та житлове будівництво:

 • пристрої обігріву житлових і допоміжних приміщень: конвектори, калорифери, обігрівачі, електричні котли, бойлери.

3. Будівельна індустрія:

 • повітронагрівачі та калорифери пересувні, сушарки та сушильні гармати направленої дії, радіаційні інфрачервоні нагрівачі місцеві і спрямовані;
 • пристрої для різки пластикових труб великого діаметра.

4. Аграрна промисловість і сільське господарство:

 • сушильні установки малої (побутові) і великий (промислові) продуктивності для сушіння сипучих, овочів, фруктів і дикоростучих трав, повітронагрівачі та калорифери, інкубатори, обігрів тваринницьких та птахоферм, нагрів харчової та технічної води проточний і накопичувальний.

5. Деревообробна і меблева промисловість:

 • сушіння пиломатеріалів, повітронагрівачі, сушильні камери після лакофарбових покриттів, інфрачервона сушка меблевих елементів, нагрівання великих прес-форм і плит;

6. Пакувальна промисловість:

 • термопластавтомати, пристрою по нанесенню малюнка на плівки, пристрою по зварюванню пакувальних плівок і виробництво пластикової упаковки харчових продуктів.

7. Хімічна промисловість і виробництво пластмас:

 • обігрів прес-форми, проточний і накопичувальний нагрівання розчинів і води, безконтактного нагрівання реакторів до 400°С, безконтактного нагрівання ємностей в т. ч. з агресивними середовищами, прожарювання сипучих матеріалів, сушильні шафи та сушильні установки, нагрів плівкових матеріалів при дублюванні і перед пресуванням, нагрівання плит.

8. Автомобільна промисловість і автотранспорт:

сушильні камери після фарбування, повітронагрівачі, низьковольтний нагрівання кабін водіїв і салонів, підігрів дзеркал заднього виду.

9. Радіоелектроніка:

мікронагрівачі, точкові нагрівачі, паяльники, сушка електронних плат, нагрів гальванічних розчинів, інфрачервона сушка телевізійних трубок.

10. Медична промисловість:

 • сушильні шафи та сушильні установки, стерилізатори, автоклави, лабораторні плитки для підігріву розчинів, інфрачервоні оздоровчі сауни, стоматологічні підігріваються ємності, шпателі, формувачі коронок.

11. Залізничний транспорт:

нагрівання пасажирських вагонів та салонів проточний і місцевий, нагрівання води, нагрівання зливних пристроїв, нагрів стрілочних переводів. Електричні конфорки для приготування їжі на безпечній напрузі 24-72 В.

12. Літакобудування:

 • підігрів електронних пристроїв, що працюють при дуже низьких температурах;
 • підігрів систем управління.